top of page

Facebook ve Instagram Mağaza Nasıl Oluşturulur?

İşletmeler, COVID-19 krizi sırasında iş modellerini değiştirirken internette satışın zorluklarıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Tam bu noktada Facebook ve Instagram'ın sahibi olan Meta bizler için 7/24 açık dijital mağaza konsepti ile tamamen ücretsiz bir çözüm olarak imdadımıza yetişiyor.


Mağazalar, işletmelerin tamamen platforma (hem Facebook hem Instagram tarafında) özel bir alışveriş deneyiminde marka hikayesini oluşturmasına ve ürünlerinin keşfedilmesini sağlamasına olanak tanıyan sürükleyici ve tam ekran bir vitrindir.

Ürünlerimi Facebook veya Instagram Mağazaya Nasıl Yükleyebilirim?


Temelde ürünleri manuel olarak yükleme veya otomasyon süreci ile yükleme gibi 2 farklı yöntem mevcuttur. Genelde en çok kullanılan yöntem toplu olarak yükleme imkanı sunan "Veri Akışı" ile mağazanıza otomatik bir veri akışı kurma yöntemidir.

Bu yöntem kullanılarak oluşturulan mağaza kataloglarında kaynak olarak gösterilen web sitesinden belirlenen sıklıklar (saatlik, günlük, haftalık gibi) ile otomatik tarama yapılarak ürün içerik ve diğer özelliklerini tarayıp otomatik olarak mağazanızda bulunan ürün kartları güncellenir.


Facebook ve Instagram Mağaza Özelliğini Kullanabilmek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler


Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bu özelliği kullanmak tamamen ücretiz fakat bu herkes için kullanılabilir olduğu anlamına gelmiyor. Bu aşamada Meta bizlerden belirli gereklilikleri sağlamamızı bekliyor. Bunlar;

  • Aktif durumda hizmet veren bir e-ticaret sitenizin bulunması,

  • Instagram tarafına kurulum yapılacaksa Instagram Hesabınızın işletme hesabına çevrilmiş olması,

  • Facebook tarafında kurulum yapılacaksa Facebook İşletme Sayfanızın bulunması,

  • Kurulum yapılacak olan hesapların Business Manager üzerinden yönetiliyor olması,

  • Business Manager üzerinden oluşturulmuş aktif ve güncel bir kataloğunuzun bulunması,

  • Mağaza kurulumunu yapacağınız Facebook İşletme veya Instagram Business hesabınızın yeni bir hesap olmaması,

  • Sayfalarınızın belirli bir etkileşim seviyesinin üzerinde ve belirli bir takipçi kitlesine sahip olması,

  • Meta tarafından belirtilen Ticaret Uygunluk Gerekliliklerinin karşılanması


Facebook ve Instagram Mağaza Başvuru Adımları


1) Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma


Gerçekleştirmeniz gereken ilk adım, “business.facebook.com” adresine gitmektir. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde “Hesap Oluştur” butonu tıklayarak kayıt ekranını açabilirsiniz. Butona tıkladığınızda karşınıza işletme bilgilerinizi girmeniz gereken bir ekran çıkacaktır. İlerleyen adımlarda adres, telefon ve web sitesi adresi gibi bilgileri gireceğiniz kısımlarla karşılaşırsınız. Tüm kısımları doldurup onayladıktan sonra ilk adımı tamamlamış olacaksınız. Dilerseniz Business Manager hesabınızı daha etkili kullanmak ve sayfalarınızı reklamlarla desteklemek amacıyla reklam hesabı da oluşturabilirsiniz.


2) Instagram Hesabınızı İşletme Hesabına Çevirme


Mağaza özelliğini kullanabilmeniz için, öncelikle Instagram hesabınızı işletme hesabı olarak ayarlamanız gerekmektedir. Bu sebeple Instagram'ın işletmelere sunmuş olduğu istatistikleri görme, mazağa özelliğini aktive etme gibi çeşitli özellikleri kullanabilmek için yapmanız gereken ilk işlem, profili işletme hesabına geçirmektir.


3) Facebook İşetme Sayfanızı ve Instagram Business Hesabınızı Business Manager'a Eklemek


Instagram ve Facebook mağazanızda satışa başlayabilmek için, işlemlerin bir kısmını Business Manager üzerinden yapmanız gerekir. Çünkü her iki platformda da sunulan tüm ticari özellikler, Facebook’a bağlı bir şekilde hizmet verir.


Bu hesapları birbirine bağlamak için, Business Manager’da bulunan İşletme Ayarları>Hesaplar>Sayfalar ve Instagram Hesapları menülerini kullanabilirsiniz.


4) Facebook ve Instagram Mağazalarını Oluşturma


Business Manager altında yer alan Ticaret Yöneticisi menüsüne tıklayın. Ardından açılan ekranda Varlıklar alanında bulunan Mağaza Ekle butonuna tıklayarak Instagram ve Facebook mağazalarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Karşınıza çıkan yönlendirme ekranlarında istenilen kısımları işletmenize uygun şekilde doldurarak mağazanızı değerlendirmeye gönderebilirsiniz.


Facebook ve Instagram Mağaza Başvurum Sonrasında Ticaret Hesabım Kısıtlandı. Şimdi Ne Olacak?


Tüm adımları tamamlayarak mağazanızı başvuruya gönderdikten sonra ilerleyen süreç her zaman istediğiniz gibi olmayabilmektedir. Bazı durumlarda Facebook botları Ticaret Hesabınızı kısıtlayabilmektedir.


Bu gibi durumlarda genellikle yapılan yanlışlardan birisi mağaza kurulumu yapılırken kullanılan hesapların yeni, az takipçili veya düşük etkileşime sahip olan hesaplar olmasıdır. Bu hesaplarla işlem sağlanması durumunda başvurudan hemen sonra Facebook botları direkt olarak hesabınıza Ticaret İlkesi Kısım 4 ihlali sebebi ile kısıtlama getirmektedir. Bu durumla karşılaşıldıktan sonra yapılan diğer bir hata da kısıtlamaya alınmış bir hesapta herhangi bir revize yapmadan yeniden değerlendirme talep edilmesidir.


Burada unutulmaması gereken nokta: Facebook tarafından Ticaret Hesabınıza başvuru sonrası bir kısıtlama getirildiyse, size tek sefere mahsus olarak verilen yeniden değerlendirme talebinin hiçbir revize işlemi sağlanmadan kısıtlamadan hemen sonra kullanılmasıdır.


Hesabınızda gerekli düzeltmeleri/geliştirmeleri yaptınız tekrardan bir değerlendirme talep etmek istiyorsunuz fakat Facebook tarafından size tek sefere mahsus olarak verilen yeniden değerlendirme hakkını önceden kullandıysanız Facebook'un açıklamış olduğu yeni Ticaret Politikası gereği her ayın 15'i olan yeniden değerlendirme gününü beklemekten başka yapılacak bir işlem maalesef bulunmamaktadır.Yukarıda bulunan tüm adımları tamamladınız fakat yine de işin içinden çıkamadıysanız bizimle iletişime geçin, sizlere Facebook ve Instagram Mağaza Kurulum Paketimiz ile ilgili sizlere bilgilendirme sağlayalım.

10 görüntüleme0 yorum
bottom of page